Pulterit ry

Pulterit ry on Turun yliopiston ja Åbo Akademin geologian opiskelijoiden yhteinen ainejärjestö. Yhdistys toimii jäsentensä yhteisten etujen valvojana ja järjestää jäsenilleen monipuolista toimintaa yhteishengen ja viihtyvyyden parantamiseksi. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää geologian ja mineralogian sekä maaperägeologian tuntemusta jäsentensä keskuudessa, ja herättää harrastusta näiden tutkimiseen sekä kehittää jäsentensä julkista esiintymistaitoa. Yhdistyksen tarkoituksena on niinikään edistää opiskelijoiden sosiaalista kanssakäymistä ja hyvinvointia. Tarkoituksen toteuttamiseksi seura järjestää esitelmä- ja keskustelutilaisuuksia, toimeenpanee opintoretkiä jäsenilleen ja voi harjoittaa julkaisutoimintaa. Pulterit järjestää myös monipuolista ja virkistävää vapaa-ajan ohjelmaa.