Olet täällä

Turun Suomalaisen Yliopistoseura ry jakaa apurahoja perustutkinto-opiskelijoille

Uutinen | 14.11.2017

Turun Suomalainen Yliopistoseura julistaa Valto Takalan sekä Hilja ja Toivo Piintilän rahastoista 15.11.–15.12.2017 haettaviksi apurahoja Turun yliopiston opiskelijoille. Vuonna 2018 apurahat myönnetään opintojensa loppuvaiheessa oleville perustutkinto-opiskelijoille. Jaettava apurahasumma on noin 30 000 euroa. Yksittäisen apurahan suuruus on 1 000 euroa.

Hakemus laaditaan lomakkeelle, joka löytyy Yliopistoseuran sivuilta www.yliopistoseura.fi -> Apurahat -> ”Hakulomake”. Ennen hakulomakkeen täyttämistä hakijan kannattaa lukea seuran sivuilta vastaukset yleisimpiin apurahoja koskeviin kysymyksiin.

Hakulomake toimitetaan Yliopistoseuralle kahtena allekirjoitettuna tulosteena. Myös liitteet tulee toimittaa kahtena kappaleena. Hakijan tulee jaotella molemmat hakemukset liitteineen omiksi nipuikseen. Hakemuksen voi toimittaa ainoastaan postitse. Viimeisen hakupäivän kotimaan postileima hyväksytään.

Postiosoite:
Turun Suomalainen Yliopistoseura
Henrikinkatu 10
20014 Turun yliopisto

Suuren hakemusmäärän takia ainoastaan myönnetystä apurahasta ilmoitetaan maaliskuussa 2018.

Yhteydenotot sähköpostitse seuran koordinaattoriin Johanna Skurnikiin (jeskur@utu.fi).