Arvoisat järjestötoimijat ja puheenjohtajat! Jatkossa kokoamme tärkeät viestit järjestöuutiskirjeeseen, jonka lähetämme aina tarvittaessa. Haluamme vähentää yksittäisten sähköpostien määrää ja pitää huolta, että tärkeät viestit tavoittavat mahdollisimman helposti ja laajasti. Mikäli sinulle herää kysymyksiä, olethan yhteydessä TYYn järjestövastaavaan (tyy-jarjestot@utu.fi) tai järjestö- ja hallintoasiantuntijaan (tyy-jarjestosihteeri@utu.fi). If you want to have this info in English, please contact tyy-jarjestot@utu.fi. Syksyn koulutuspäiväSyksyn koulutuspäivä on jo aivan nurkan takana! 17.9. keräännymme kaikki Publicumille hakemaan lisäbuustia loppusyksyn toimintaan ja suuntaamme samalla katsetta jo seuraavaan toimintavuoteen. Ilta koostuu kahdesta eri koulutusosiotuokiosta ja osallistujina voitte valita itsellenne sopivimmat kaksi koulutusosiota. Luethan tämän viestin huolella, sillä se sisältää myös tietoa siitä, mitä tarvitset mahdollisesti mukaan työpajaasi. Klo 16:00 alkavat työpajat:Monikulttuurisuus järjestötoiminnassa
Toiminnansuunnittelu ylivuotisesti
Jäsenhankinta
Klo 18:00 alkavat työpajat:Varainhankinta
Someviestintä järjestöissä
Yhdistystoiminnan 101
Klo 17:30-18:00 on tauko, jonka aikana pääsee keskustelemaan tapahtumien ilmoitus- ja myyntialusta Kide.appin tuomisesta järjestöjen käyttöön. Tässä setissä pääsee kuulemaan ensimmäisten joukossa, mistä on kyse ja vaikuttamaan palvelun sisältöön.
Kaappaus instagramissa!Järjestöillä on mahdollista ottaa TYYn instagram-tili päiväksi haltuun! Päivän aikana järjestöt voivat julkaista haluamansa määrän sisältöä Storyssa. Ennen kaappauspäivää järjestölle toimitetaan tunnukset ja ohjeet kaappauspäivän läpivientiin. Järjestö voi sopia kaappauspäivän laittamalla sähköpostia tyy-viestintaasiantuntija@utu.fi. Päivitättekö järjestönne sometilejä ahkerasti? Haluatteko saada lisää näkyvyyttä toiminnallenne? Käyttäkää #TYYntäyteisiä ja #järjesTYY, niin me repostaamme päivityksenne tileillämme! Puheenjohtajien neuvosto kokoontuu jälleen!Syksyn ensimmäinen TYYn puheenjohtajien neuvoston kokous järjestetään 24.9. klo 16 alkaen Turku-salissa. Ensimmäisellä kerralla aiheena ovat kehityskeskustelujen pitäminen, sekä keskustellaan tapahtumien ilmoitus- ja myyntialusta Kide.appin tuomisesta järjestöjen käyttöön. Puheenjohtajien neuvostolla on omat Facebook- ja Whatsapp-ryhmänsä, johon puheenjohtajat ja varapuheenjohtajat voivat liittyä. Kummankin kautta tiedotetaan seuraavista tapaamisista ja muista tärkeistä asioista. >> Liity puheenjohtajien Whatsapp-ryhmään >> Liity puheenjohtajien Facebook-ryhmään Tule mukaan kertomaan, millaista on olla opiskelija Turun yliopistossa.Haemme lähettiläitä Turun yliopistolle lokakuun 2019 lopusta toukokuulle 2020. Odotamme sinulta:
Lähettiläänä tehtävänäsi on:
Lähettiläänä saat:
Hae 15.9. mennessä oheisen linkin kautta: >> Hae Turun yliopiston lähettilääksi Haastattelut pidetään viikolla 39 (torstaina 26.9. ja perjantaina 27.9.). Koulutustilaisuudet valituille järjestetään viikolla 41 (keskiviikkona 9.10 ja perjantaina 11.10.). Mahdolliset kyselyt lähettiläsrekrytointiin liittyen opintoasiainsuunnittelija Tuike Mäntylä, tuike.mantyla@utu.fi, p. 050 568 1774. Kommentoi strategisten tavoitteiden ensimmäistä luonnosta!Turun yliopiston strategia 2021–2030 on työn alla. Vuorovaikutus ja yhteisön osallistaminen ovat strategiaprosessin kantavia periaatteita. Yliopistoyhteisöltä kerätään nyt kommentteja strategisten tavoitteiden ensimmäisestä luonnoksesta. Lisäksi kyselyssä on mahdollista kommentoida yliopistoa profiloivia temaattisia kokonaisuuksia. Webropol-kysely on auki 9.-23.9.2019. Teistäkö Reilun kaupan järjestö?Turun yliopisto on ensimmäistä vuotta Reilun kaupan korkeakoulu, ja myös aine- ja harrastejärjestöt voivat osallistua reiluuteen ryhtymällä Reilun kaupan järjestöiksi! Tässä on ohje, miten teistä voi tulla osa Reilun kaupan korkeakoulua:
Jos ette muista, oletteko jo mukana, niin voitte kysyä asiasta TYYn hallituksen Sofialta, tyy-kv@utu.fi KieVIn Studia GeneraliaTervetuloa kieli- ja viestintäopintojen keskuksen Studia generalia 2019 -luennoille! Osana 40-vuotisjuhlavuottaan KieVi kutsuu sinut kuuntelemaan studia generalia -luentosarjaa torstaisin 26.9. - 21.11.2019 klo 16.15 - 17.45, huone 248, Agora. Ensimmäinen luento 26.9. alkaa klo 16.00. Luentosarjassa käsitellään kielen, kulttuurin ja viestinnän teemoja 2020-luvulla, ja se on avoin kaikkien tiedekuntien opiskelijoille sekä yliopiston henkilökunnalle. Opiskelijat, jotka osallistuvat kaikille luennoille, saavat 2 op vapaavalintaisiin kieli- ja viestintäopintoihin (osallistuminen vähintään 5 luennolle = 1 op). Osallistuminen tarkistetaan yliopisto-ohjelma Villen kautta. Luentosarja alkaa 26.9.2019 osana Euroopan kielten päivän tapahtumia. Luennot ovat avoinna kaikille eikä niihin tarvitse ilmoittautua etukäteen. Huom! Jos haluat opintopisteitä, ilmoittaudu Nettiopsun kautta 24.9. klo 12.00:een mennessä. TYYn koulutukset uudistuvat!TYYn koulutuksia on kehitetty tänä vuonna palvelemaan entistä paremmin TYYn järjestöjä. Osana koulutusten kehittämistä pyritään luomaan yksittäisten koulutusten tilalle isompia kokonaisuuksia, jotka keräävät kaikki järjestötoimijamme yhteen. Uudistuksesta huolimatta TYYn eri neuvostot jatkavat toimintaansa. Kalenteriin voi jo merkitä ainakin seuraavat koulutuspäivät ja neuvostojen kokoontumiset: Syksyn koulutuspäivä 17.9. Puheenjohtajien neuvosto 24.9. Lokakuun Koponeuvosto 14.10. (teemana opetussuunnitelmat) Marraskuun Koponeuvosto 13.11. Joulukuun järjestöfoorumi 10.12.
|
Turun yliopiston ylioppilaskunta tyy@utu.fi Jos et halua enää jatkossa saada järjestöuutiskirjettä, ota yhteyttä tyy-jarjestot@utu.fi Turun yliopiston ylioppilaskunta noudattaa toiminnassaan |