TYYlle uusi kirjastonhoitaja ja kv-sihteerin sijainen
TYYn kirjastonhoitajaksi on valittu VTL Juha Helin. Helinillä on pitkä kokemus kirjastoalalta. Hakijoita tehtävään oli kaikkiaan 35. Kirjastonhoitaja vastaa mm. kirjaston hankinnoista, lainaustoiminnasta sekä kirjaston toiminnallisesta kehittämisestä. Toimeen kuuluu myös kirjaston budjetin valmistelu ja seuraaminen.
Turun yliopiston ylioppilaskunnan kirjasto on Suomen ainoa ylioppilaskunnan omistama julkinen kirjasto. Se on perustettu 10.02.1928 tohtori Arne Tarénin kuolinpesältä saadun kirjalahjoituksen hyödyntämiseksi. Kirjaston kokoelmia ylläpidetään TYYn oman rahoituksen ja ulkopuolisten kirjalahjoitusten turvin.
TYYn kansainvälisten asioiden sihteerin sijaisuuteen ajalle 27.8.–5.12.2012 on valittu VTM Anna Telenius. Telenius on aiemmin toiminut mm. Turun ammattikorkeakoulun opiskelijakunnan TUOn edunvalvontasihteerinä. Hakijoita sijaisuuteen oli kaikkiaan 47.
Kansainvälisten asioiden sihteeri toimii asiantuntijana kansainvälisyyteen ja kehitysyhteistyöhön liittyvissä asioissa. Kv-sihteeri vastaa kv-tuutoreiden koulutuksesta sekä starttipakettivarastosta Turkuun tuleville vaihto-opiskelijoille, ja koordinoi TYYn omaa kehitysyhteistyöhanketta Meksikossa.
Turun yliopiston ylioppilaskunta (TYY) on vuonna 1922 perustettu Turun yliopiston opiskelijoiden etu- ja palvelujärjestö, johon jokainen Turun yliopiston opiskelija automaattisesti kuuluu. Jäseniä TYYssä on yhteensä noin 15 000. Toimintaa on Turussa, Raumalla ja Porissa.
TYY toteuttaa edunvalvontaa koulutus-, sosiaalipoliittisissa ja kansainvälisissä asioissa sekä yliopistolla, kaupungissa että valtakunnallisella tasolla. TYY tarjoaa myös jäsenilleen opiskelija-, kulttuuri- ja liikuntapalveluita sekä alayhdistyksilleen järjestö- ja tukipalveluita.
Lisätietoja
Jukka Koivisto
TYYn hallituksen puheenjohtaja
045 320 5125
Tomi Nyström
TYYn pääsihteeri
0400 511 931
