Vuoden kopoteko 2009 -kilpailu
Onko ainejärjestönne osallistunut aktiivisesti opetuksen kehittämiseen tai löytänyt uuden tavan hyödyntää opiskelijapalautetta? Pitääkö ainejärjestönne tiiviisti yhteyttä laitokselle tai tiedekuntaan? Oletteko saaneet kehitetty uuden edunvalvonnallisen toimintatavan?
TYYn kopoteko 2009 -kilpailu on tarkoitettu kaikille TYYn ainejärjestöille. Ainejärjestöjen koulutuspoliittista edunvalvontaa tai opiskelijalähtöistä opetuksen kehittämistä ei pääsääntöisesti tee kukaan muu kuin ainejärjestö itse. Palkittavan kopoteon ei tarvitse olla mikään kaiken kattava uudistus;
teko voi olla vaikkapa se, että ainejärjestönne on lisännyt yhteydenpitoa laitokselle tai tiedekuntaan. Ylioppilaskunta haluaa kannustaa ainejärjestöjä palkinnon avulla aktiiviseen kehittämistyöhön ja uusien ideoiden löytämiseen.
Palkintona kilpailussa on yksi illalliskortti TYYn vuosijuhliin marraskuussa sekä yksi ilmainen käyttökerta TYYn saunalla. Palkinto myönnetään ainejärjestölle.
Mitä palkinnon saamiseen edellytetään?
Kopoteon
- on pitänyt tapahtua vuoden 2009 aikana
- liittyä koulutuspoliittiseen edunvalvontaan ja/tai opetuksen kehittämiseen
- olla konkreettinen tuotos/tulos ja/tai sisältää yhteisön aktivointia/sinnikästä yritystä aktivointiin
Kopoteko voi olla
- jatkuva tai kertaluonteinen
- joko ainejärjestön, laitoksen tai tiedekunnan piirissä tapahtunut
Ylioppilaskunnan hallitus valitsee kilpailun voittajan lokakuun aikana. Voittaja tullaan palkitsemaan TYYn vuosijuhlien yhteydessä marraskuussa.
Vapaamuotoiset hakemukset mahdollisine liitteineen tulee toimittaa 1.9.2009 mennessä ylioppilaskunnan kansliaan (TYY, Rehtorinpellonkatu 4 A, 20500 Turku) tai sähköpostitse tyy-koposihteeri(at)utu.fi. Hakemuksessa tulee kuvailla kopotekoanne, sen tavoitteita, saavutuksia ja muita mielestänne keskeisiä kohtia.
